ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Aktualne trendy w projektowaniu osiedli w zabudowie szeregowej

Osiedla w zabudowie szeregowej to doskonała przestrzeń do życia, która sprawdzi się, jeśli z jednej strony nie wyobrażamy sobie zamieszkania w bloku, a z drugiej nie możemy pozwolić sobie na dom wolnostojący. Nowoczesne konstrukcje zapewniają wygodę i pełen komfort. A wszystko to za sprawą wykorzystywania najnowszych rozwiązań technologicznych i dopasowania się do trendów. Poznajmy je bliżej.  

Nowe trendy – dlaczego ważne?

Trendy, chociaż kojarzą nam się przede wszystkim z aranżacją wnętrz, obowiązują także w projektowaniu osiedli. Są one szczególnie ważne w zabudowie szeregowej, gdzie poszczególne części mieszkalne niemal ściśle do siebie przylegają. Dodatkowo osoby poszukujące nowego miejsca kupują nie tylko ściany, ale przede wszystkim styl życia i pewien status. Tym bardziej warto więc przyjrzeć się nowym trendom, które nadają budynkom znaczenie i wartość.  

Ekologiczne rozwiązania

Najważniejszy, obowiązujący już od kilku lat trend nawiązuje do ekologii. Podczas projektowania osiedli w zabudowie szeregowej stosowane są rozwiązania, które pomagają oszczędzać i lepiej wykorzystywać energię, a także pobierać ją z bezpiecznych dla naszego środowiska źródeł. Niektóre ze sposobów to wykorzystywanie najnowszych instalacji, czy montowanie paneli fotowoltaicznych. Ważnym czynnikiem jest także budowanie z trwałych, ale maksymalnie ekologicznych materiałów, które niejednokrotni pochodzą z recyklingu. Inny trend eko opiera się na używaniu oświetlenia LED-owego, montowaniu innowacyjnych czujników ruchu, czy na wykorzystywaniu deszczówki zbieranej w niemal niewidoczny sposób. Wszystkie te działania pozwalają nam oszczędzać, przyczyniają się do mniejszego obciążenia środowiska, a przy tym pomagają spełniać wymagania stawiane przez Unię Europejską. 

Zielone otoczenie – nieprzemijający trend

Każdy z nas potrzebuje regularnego kontaktu z naturą, szczególnie tą występującą pod postacią roślin. Właśnie dlatego, trendem, który nie przemianie nigdy, jest tworzenie zabudowy szeregowej z uwzględnieniem terenu, który znajduje się obok części mieszkalnej. Przestrzeń ta powinna zostać zaplanowana tak, by dawać wytchnienie i pozwalać mieszkańcom na regenerację. Niejednokrotnie w jej obrębie powstają też place zabaw, boiska dla młodych sportowców, czy inne osiedlowe centra rekreacji, które stanowią odpowiedź na zmiany zachodzące w naszym trybie życia. Takie lokalizacje pełnią także  funkcję integracyjną, ponieważ pozwalają na poznanie współmieszkańców osiedla.  

Estetyka a projektowanie

Oczywiście projektowanie osiedli w zabudowie szeregowej ma na celu tworzenie budynków, które są trwałe i funkcjonalne. Jednak wznoszone obecnie konstrukcje diametralnie różnią się od propozycji mieszkalnych z dawnych lat. Przede wszystkim nie są to szare, nieatrakcyjne konstrukcje, w których nie ma ani śladu oryginalności. Wręcz przeciwnie. Ogromną wagę przykłada się do efektu wizualnego i do tego, by już sama bryła była elegancka i zadbana. Króluje przede wszystkim minimalizm i prostota, które opierają się na harmonijnych połączeniach wysokiej klasy materiałów. W wielu miejscach możemy zaobserwować jasną lub wręcz białą elewację, której charakter podkreślony jest przez szkło, drewno lub metal. Takie połączenie kolorów i materiałów sprawia wrażenie nowoczesności i przestronności, dzięki czemu mieszkańcy czują się dobrze w należącej do nich przestrzeni. Bardzo ważnym trendem jest także przywiązywanie wagi do dużych balkonów, czy wręcz tarasów, które otwierają przed nami możliwość spokojnego odpoczynku z zachowaniem pełnej prywatności. Zastosowanie balkonów zamienia nieprzystępny budynek w miejsce, które staje się domem i spełnia naszą naturalną potrzebę kontaktu z naturą.   

Nowoczesny sposób budowania

Ogólny trend skupiony jest na tym, że osiedla w zabudowie szeregowej muszą być miejscem zachęcającym i przyjaznym. Oznacza to pamiętanie o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nowe osiedla nie są „ściśnięte”, a wręcz przeciwnie – króluje przestrzeń i otwartość. Projektowanie odchodzi także od wysokiej, wręcz monumentalnej zabudowy, która przytłacza i prezentuje się dobrze jedynie w folderach reklamowych. 

Ważne są także jasne, dobrze oświetlone pomieszczenia, które dodają nam energii i pozwalają cieszyć się promieniami słonecznymi. Odpowiednie rozplanowanie zakłada więc zastosowanie dużej liczby okien, a nawet skorzystanie z tzw. porte fenêtre, czyli okien sięgających od podłogi do sufitu. Trendy w projektowaniu obejmują również zastosowanie materiałów, które nie tworzą grubych, zabierających miejsce ścian, a jednocześnie zapewniają pełną ochronę termiczną i co najważniejsze – akustyczną. Stosowane są także różne zabiegi, które gwarantują prywatność na podwórku. Niektóre z nich to ogrodzenia, drewniane pergole, czy ścianki oddzielające balkony.