ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Jaki typ zabudowy mieszkaniowej najczęściej wybierają Polacy?

Wybór odpowiedniej zabudowy mieszkaniowej może nie być łatwy. W Polsce dominuje kilka typów zabudowań, które są najczęściej wybierane przez osoby inwestujące we własną nieruchomość. Każdy z rodzajów nieruchomości oferowanych na rynku, ma swoje wady i zalety, które warto znać, przed podjęciem jakiejkolwiek inwestycji. Warto więc zaznajomić się z rodzajami zabudowy mieszkaniowej.

Domy jednorodzinne

Najczęściej wybieranym przez Polaków typem zabudowy jest dom jednorodzinny. Szacuje się, że ponad połowa Polaków mieszka w tego typu zabudowie. Inwestycja we własny dom daje poczucie bezpieczeństwa, a także prywatności, ponieważ dzielimy go wyłącznie z członkami własnej rodziny. Dodatkowo inwestując w dom, mamy wpływ na jego metraż, układ, rozplanowanie, a także możemy dowolnie modyfikować te parametry podczas konsultacji z biurem architektonicznym. Wybierając dom jednorodzinny, możemy skorzystać z gotowego projektu lub też zlecić projektantowi wykonanie planu od podstaw.

Mieszkanie w bloku

Jest to drugi pod względem popularności rodzaj zabudowy mieszkaniowej. Mieszkanie jest zespołem pomieszczeń, które jest wydzielone przegrodami budowlanymi i posiada osobne wejście. Mieszkanie jest częścią konkretnej nieruchomości. Bloki mieszkalne królują w dużych miastach, a więc potencjalnie znajdują się w bliskiej odległości od szkół, sklepów, miejsca pracy i innych, istotnych dla nas punktów. Decydując się na mieszkanie w bloku, musimy jednak liczyć się z mniejszą prywatnością niż w przypadku domu jednorodzinnego.

Zabudowa bliźniacza lub szeregowa

Zdecydowanie najmniejszą popularnością cieszą się domy w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Na ten typ mieszkania decyduje się jedynie około 5% Polaków. „Szeregówka” to przylegające do siebie podobne lub takie same segmenty, natomiast „bliźniak” składa się z dwóch identycznych połówek. Zabudowa tego typu posiada cechy domu jednorodzinnego, z tą różnicą, że są to budynki leżące na odrębnych działkach, które połączone są ścianą lub ścianami.