ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego?

Zanim inwestor przejdzie do realizacji marzenia o budowie własnego domu, musi zająć się żmudną pracą nad zgromadzeniem niezbędnej dokumentacji. Część z tych obowiązków może dopełnić m.in. architekt adaptujący lub projektujący nasz budynek od zera, mimo to warto wiedzieć, czego wymagają od właściciela przepisy.

Podstawowe wymogi przed rozpoczęciem budowy domu

Aby móc rozpocząć wnoszenie nieruchomości, musimy przede wszystkim posiadać taką działkę, która ma status budowlanej, ewentualnie przejść procedurę zmiany jej przeznaczenia. Na każdym terenie istnieją też lokalne przepisy wskazujące obowiązkowe cechy domu, który ma się na niej znaleźć. Mogą to być informacje np. o wymaganym kącie nachylenia dachu, gabarytach oraz innych elementach, których bezwzględnie trzeba przestrzegać, aby uzyskać pozwolenie na budowę.

Zakupienie projektu domu

Znając plan zagospodarowania przestrzennego na danej działce, możemy przejść do przeglądania projektów domów i finalnego zakupu. Etap ten musi być bardzo przemyślany, bowiem dom powinien być dostosowany nie tylko do naszych gustów i potrzeb, ale także m.in. do lokalnego uwarunkowania terenu. Posiadanie projektu budowlano-architektonicznego to oczywiście jeden z niezbędnych dokumentów bez których niemożliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Warunki dostawy mediów

Woda, prąd i gaz muszą znaleźć się w każdy domu, dlatego inwestor przed budową powinien zacząć ubiegać się o pozyskanie warunków technicznych dotyczących przesyłu mediów. Dokumenty te można uzyskać w poszczególnych zakładach, a procedurę można rozpocząć osobiście albo listownie.

Uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia planu budowy

Od roku 2015 wolnostojące, jednorodzinne budynki mieszkaniowe, których obrys nie wykracza poza żadną z granic działki, mogą być budowane na bazie zgłoszenia zamiarów budowy. Wówczas w starostwie albo właściwym urzędzie miasta trzeba złożyć dokument pisemny o budowie domu, a czas oczekiwania na decyzję wynosi 21 dni. W przypadku pozwolenia na budowę, okres ten to 65 dni, choć liczba dokumentów jest zdecydowanie większa i obejmuje m.in. wypis oraz wyrys z rejestru gruntu oraz potwierdzenie, że działka ma dostęp do drogi przejazdowej.

Samodzielne dopełnienie wszystkich procedur związanych z budową domu jednorodzinnego jest czasochłonne. Alternatywną opcją jest zakup domu wolnostojącego od dewelopera, który obowiązki te wypełnia za nas.