ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Co wpływa na ceny domów?

Ceny praktycznie wszystkich nieruchomości w Polsce, w tym także domów, zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę sporo różnego rodzaju domów, w bardzo rozległym zakresie cenowym. Wiele osób nie rozumie, skąd bierze się tak duży rozstrzał cen. Na to, ile kosztuje dany dom, ma wpływ naprawdę sporo czynników. Część z nich jest zależna od osoby sprzedającej czy też dewelopera, jednak na większość z nich nikt nie ma wpływu.

Jakie czynniki składają się na cenę domu?

To, jaką cenę należy zapłacić za dany dom, zależy w dużej mierze od tego, gdzie jest on położony. Domy wybudowane w mieście lub na jego obrzeżach są znacząco droższe niż te, które znajdują się już poza miastem lub na wsi. Powodem jest przede wszystkim wysoka cena ziem w obrębie miast. W wielu przypadkach nawet niewielka odległość od miasta powoduje obniżenie się ceny. Z tego też powodu rozważając zakup domu, warto rozejrzeć się po nieco dalszych okolicach.

Na cenę domu ma wpływ także ich metraż. Duże domy, zajmujące większą powierzchnię są droższe od małych domków. Na cenę wpływają także ceny materiałów budowlanych oraz koszty ekipy budowlanej. Sprzedaż budynków z rynku wtórnego bardzo często również odbywa się w bardziej korzystnych cenach, niżeli sprzedaż domów prosto od dewelopera. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach stare domy wymagają gruntownego remontu, co sprawia, że finalnie jest to zakup droższy i obarczony ryzykiem, natomiast w nowym domu można wykonać wszystko zgodnie z własnymi preferencjami. Plusem nowych domów jest gwarancja, że wszystkie instalacje są nowe i w pełni bezpieczne. Cena domów jest zależna również od sytuacji gospodarczej. Wraz ze wzrostem stóp procentowych i inflacji, podwyższają się również ceny sprzedawanych nieruchomości.