ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Czym są transze za kupno mieszkania?

Zakup mieszkania jest bardzo poważną i dużą inwestycją. Dla wielu osób wiąże się ona z koniecznością finansowania tego zakupu przez bank. Obecnie rynek nieruchomości jest bardzo rozwinięty, dzięki czemu można wybierać pomiędzy różnymi inwestycjami. Ze względu na duże zainteresowanie w wielu przypadkach kupuje się mieszkanie na długo przed tym, zanim zostanie wybudowane. Z tego też powodu płatności za mieszkanie najczęściej dokonuje się w transzach.

Co kryje się pod nazwą transz?

W sytuacji, kiedy kupowana nieruchomość jest jeszcze w budowie, najbezpieczniejszą i najczęściej wybieraną przez klientów opcją jest zapłata za nie w transzach. Oznacza to, że płatność jest rozłożona na kilka rat, a każda z nich jest wypłacona zgodnie z harmonogramem w chwili, kiedy deweloper spełni warunki wypłaty. Zapłata za mieszkanie w transzach jest możliwa dzięki rachunkom powierniczym otwartym. Kupujący wpłacają na nie środki, które trafiają do developera dopiero po potwierdzeniu przez bank, że inwestycja osiągnęła wymagany etap.

Ten sposób finansowania jest korzystny zarówno dla kupujących, jak i dla dewelopera. Wstrzymanie wypłat do momentu finalizacji danego etapu inwestycji chroni przed opóźnianiami oraz ewentualnymi problemami z wywiązaniem się z umowy przez budujących. Transze dają deweloperom dostęp do środków w trakcie budowy, dzięki czemu nie muszą mieć oni całości finansowania już na początku budowy, lecz mogą korzystać ze środków klientów w trakcie budowania inwestycji.

Czy warto decydować się na kupno mieszkania za pomocą transz?

To rozwiązanie jest najwygodniejsze i najbezpieczniejsze dla obu stron transakcji. Warto pamiętać, że biorąc kredyt na mieszkanie wypłacany w transzach, nie spłaca się go do momentu, kiedy wszystkie transze zostaną już wypłacone.