ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Jak wybrać rozkład mieszkania?

Poszukiwanie własnego mieszkania jest dużym wyzwaniem i odpowiedzialnością. Z tego też powodu zapoznając się z różnymi ofertami, warto zwrócić uwagę na wszelkie cechy. Kierowanie się wyłącznie metrażem na pewnym etapie może być zgubne – niektóre mieszkania mimo dużych rozmiarów są bardzo źle rozplanowane, co w konsekwencji sprawia, że w rzeczywistości wydają się o wiele mniejsze. Aby uniknąć takich problemów, warto do razu zwrócić uwagę na rozkład mieszkania.

Na czym skupić się podczas wyboru rozkładu mieszkania?

Poprzez rozkład mieszkania można rozumieć zarówno ułożenie pomieszczeń względem siebie, jak i lokalizację mieszkania względem kierunków świata. Najbardziej praktyczne i najwygodniejsze w aranżacji są mieszkania na planie kwadratu. W przypadku lokali o kształcie długiego i wąskiego prostokąta należy liczyć się z tym, że zazwyczaj muszą mieć one zabierający miejsce korytarz, który ciężko w jakikolwiek sposób zagospodarować.

Decydując się na zakup lub wynajem mieszkania, warto zwrócić uwagę na to, w jakim kierunku zwrócone są okna. W przypadku skrzydeł okiennych umieszczonych od zachodu i południa można liczyć na to, że będą one słoneczne i doświetlone naturalnym światłem przez długi czas. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w ciepłe, słoneczne dni temperatura w mieszkaniu może być znacznie wyższa. Mieszkania z oknami od strony północnej są mniej oświetlone i nieco chłodniejsze.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru rozkładu mieszkania?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na podział mieszkania na strefę prywatną oraz publiczną. Do strefy prywatnej zaliczana jest przede wszystkim sypialnia i przynależna do niej łazienka lub garderoba. Za strefę publiczną uznaje się salon, kuchnię i toaletę – te pomieszczenia powinny znajdować się blisko wejścia.