ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Jak sprawdzać wiarygodność dewelopera?

Zakup domy czy mieszkania jest ogromną inwestycją, która bardzo często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu na wiele lat. Z tego też powodu decyzja o kupnie powinna być odpowiednio przemyślana. Ogromnie ważne jest również to, od jakiego dewelopera kupowana jest dana nieruchomość. Niestety, niekiedy nadal można spotkać się z sytuacjami, kiedy ktoś zakupił od firmy deweloperskiej nieruchomość jeszcze przed budową i nigdy się jej nie doczekał. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy dokładnie sprawdzić dewelopera przed podjęciem z nim współpracy.

W jaki sposób można potwierdzić wiarygodność dewelopera?

Poszukując idealnej nieruchomości, warto zwrócić uwagę na to, jaką renomę ma dany deweloper. Czytając opinie w internecie, należy zachować dozę ostrożności, ponieważ negatywna opinia nie zawsze musi być spowodowana niedociągnięciami ze strony dewelopera. Bardzo dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z osobami, które mieszkają w już wybudowanych inwestycjach i zapytanie ich o ogólną opinię na temat odbioru mieszkań oraz ewentualne problemy z deweloperem.

Kolejną cechą, po której można ocenić wiarygodność dewelopera, jest historia inwestycji. Jeżeli deweloper już wcześniej zajmował się budową i sprzedażą domów lub mieszkań, to można sprawdzić poziom jego wypłacalności, czy porozmawiać z podwykonawcami na temat regularności w płaceniu zobowiązań. Jeżeli pojawiły się znaczne opóźnienia lub też wykonanie mocno odbiegało od obiecywanego wyglądu mieszkań, to warto dwa razy zastanowić się nad nawiązaniem współpracy z takim deweloperem.

Bardzo ważne jest również sprawdzenie, czy deweloper ma pozwolenie na budowę, oraz czy grunt, na którym ma powstać inwestycja, jest jego własnością. Warto poprosić również dewelopera o wzór umowy. Warto zapoznać się także z księgą wieczystą nieruchomości, dzięki czemu można sprawdzić, czy dany grunt nie jest obciążony hipoteką.