ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Jak zadbać o bezpieczeństwo prawne nabywanej nieruchomości?

Zakup nieruchomości to zwykle bardzo poważny wydatek, który wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego zobowiązania wobec banku. Przed podpisaniem umowy trzeba więc zawsze upewnić się, że dom lub mieszkanie od dewelopera będzie wybudowane zgodnie z prawem i nie pojawią się żadne przeszkody w sfinalizowaniu transakcji i ostatecznym przejęciu nieruchomości na własność. Przekonajmy się, o co warto zadbać.

Co należy sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Przed zawarciem umowy z deweloperem należy zdobyć informacje na temat jego wcześniejszej działalności. Dobrze będzie dokładnie przyjrzeć się jego poprzednim inwestycjom oraz zweryfikować czy zostały ukończone w terminie. Warto sprawdzić, czy firma cieszy się uznaniem na lokalnym rynku – jego przejawem mogą być np. różne wyróżnienia i nagrody branżowe. Konieczne będzie też przyjrzenie się planowanej inwestycji oraz temu, czy dopełniono wszystkich formalności. Liczy się posiadanie prawa do dysponowania terenem i zezwolenia na budowę. Warto też upewnić się, jak wygląda plan zagospodarowania dla najbliższej okolicy lub wydane warunki zabudowy.

Jakie procedury obowiązują przy zakupie?

Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z zawarciem tzw. umowy deweloperskiej. Zawiera ona wymagane przez prawo dokładne informacje o planowanej inwestycji oraz szczegółach jej realizacji. Znajduje się w niej również zobowiązanie dewelopera do notarialnego przeniesienia własności po zakończeniu całego procesu budowy. Nim dojdzie do notarialnego podpisania umowy deweloperskiej, często zawiera się umowę rezerwacyjną, która pozwala na rozpoczęcie przygotowań do uzyskania kredytu. Kolejnym krokiem jest często umowa przedwstępna, która jest wymagana do rozpoczęcia procedur kredytowych.

Rachunek powierniczy

Jednym z elementów zabezpieczenia interesów klienta jest skorzystanie z rachunku powierniczego. Jest on rodzajem depozytu, z którego deweloper otrzymuje kolejne transze środków w miarę postępów w prowadzeniu prac albo dopiero po ich zakończeniu, co zmniejsza ryzyko utraty środków.