ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Jakie dokumenty należy sprawdzić, kupując nieruchomość?

Podpisanie umowy związane z kupnem nieruchomości od dewelopera jest ostatnim elementem całego procesu. Wiążą się one zarówno ze znajdowaniem właściwej oferty – odpowiednio zlokalizowanej inwestycji oraz w jej obrębie konkretnego lokalu – jak i ze sprawdzeniem wiarygodności firmy zajmującej się przygotowaniem oraz prowadzeniem budowy. Przekonajmy się, co należy sprawdzić wcześniej.

Podstawowe czynności przy sprawdzaniu inwestycji

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć po zainteresowaniu się konkretnym mieszkaniem, będzie zweryfikowanie wiarygodności dewelopera. Poza prześledzeniem dotychczasowej działalności firmy warto zapoznać się z dokumentami określającymi, kto jest właścicielem gruntu. Istotne będzie także to, jak wygląda hipoteka terenu przeznaczonego pod budowę. Kolejną kwestią będzie zbadanie pozwolenia na budowę. Bardzo ważne okaże się zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego, pozwoli to na zorientowanie się, jakie obiekty mogą powstać w pobliżu budowanego lokalu. Nie zapominajmy, że podejmowanie decyzji bez sprawdzenia inwestycji niesie ze sobą dla kupującego poważne ryzyko.

Jakie formalności załatwia się z deweloperem?

Przed podpisaniem ostatecznej umowy w wielu przypadkach z deweloperem zawiera się tzw. umowę rezerwacyjną, w której deklaruje on, że przez pewien czas nie będzie oferował mieszkania innym klientom. Może to wiązać się z koniecznością wpłacenia kaucji, przepadającej w razie odstąpienia od podpisania umowy. Następnym etapem jest zawarcie umowy przedwstępnej, która jest przyrzeczeniem podpisania umowy deweloperskiej w oznaczonym terminie. Pozwala to klientom na zdobycie finansowania i załatwienie spraw z wybranym przez siebie bankiem. Zwykle wymaga to wpłacenia deweloperowi zadatku lub zaliczki. Podstawowym dokumentem jest jednak umowa deweloperska, w której znajdują się wszystkie zobowiązania firmy realizującej inwestycję. Końcem formalności będzie przeniesienie własności mieszkania na klienta już po całkowitym ukończeniu budynku i formalnym odbiorze mieszkania.