ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Jakie są opłaty i podatki przy kupnie nieruchomości?

Zakup odpowiedniego domu lub mieszkania to ważna decyzja, zarówno ze względu na dobór właściwej lokalizacji czy metrażu, jak i związane z nimi kwestie finansowe. Planując kupno nieruchomości, zwykle największą uwagę poświęcamy cenie, jaką trzeba zapłacić za dom lub mieszkanie. Warto jednak pamiętać, że poza nimi trzeba też ponieść różne dodatkowe koszty. Sytuację komplikuje fakt, że nieco inne obciążenia wiążą się z transakcjami na rynku pierwotnym i wtórnym. Przekonajmy się, jakie wydatki łączą się z nabywaniem nieruchomości.

Zakup domu lub mieszkania a podatki

Zakup nieruchomości obciążony jest dość wysokimi podatkami. Są one tak duże nie tylko ze względu na same stawki daniny pobieranej przez fiskusa, ale także z uwagi na to, że nalicza się je od sporej kwoty. W przypadku nabycia domu lub mieszkania od dewelopera kupujący musi zapłacić podatek VAT. Choć kwota nie jest zwykle pobierana jednorazowo, to kupujący „spłaca” ją we wszystkich należnościach przekazywanych później bankowi. Stawka VAT na mieszkania do 150 m2 wynosi 8%, a powyżej tej powierzchni aż 23%. Podatki są też pobierane przy transakcjach na rynku wtórnym, gdzie kupujący musi uiścić podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) wg stawki 2%.

Opłaty notarialne związane z kupnem mieszkania

Zgodnie z prawem do zbycia prawa do nieruchomości konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Do wydatków związanych z nabywaniem domu lub mieszkania trzeba też doliczyć stawkę pobieraną przez notariusza. Jest ona naliczana według taksy notarialnej i nie może przekroczyć określonych w niej limitów. Warto jednak pamiętać, że taksa zawiera stawki maksymalne, a notariusze współpracujący z deweloperami nierzadko ustalają je na niższym poziomie. Na rynku wtórnym szansa na uzyskanie równie atrakcyjnej zniżki jest mało prawdopodobna.

Dodatkowe opłaty

Zakup nieruchomości to także wydatki na opłaty sądowe i bankowe. Konieczne będzie m.in. zapłacenie PCC od ustanowienia hipoteki, opłaty za założenie księgi wieczystej i wpis do niej. Dodatkowe kwoty pobierają także banki.