ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Metody finansowania domów i mieszkań. Skąd brać środki na własne cztery kąty?

Najbardziej powszechnym sposobem nabywania praw do nieruchomości jest ich zakup ze środków pozyskanych przez zawarcie umowy z bankiem. Kredyty hipoteczne to zdecydowanie najpopularniejsze, ale nie jedyne rozwiązania wybierane przez klientów. Sprawdźmy, jakie są inne metody finansowania domów i mieszkań.

Zakup domów i mieszkań na kredyt

Większość klientów decyduje się na finansowanie zakupu nieruchomości produktem bankowym, ponieważ ma zaufanie do instytucji bankowych. Niestety, nie każdy jest w stanie uzyskać kredyt hipoteczny. Weryfikacja zapytania kredytowego jest złożona i wymaga od klienta posiadania zdolności kredytowej, czyli gwarancji spłaty kapitału wraz z odsetkami w umownie określonym czasie.

Kredyty inwestycyjne i budowlane

Oprócz kredytów hipotecznych instytucje finansowe udzielają także kredytów inwestycyjnych oraz budowlanych. W celu uzyskania kredytu inwestycyjnego inwestor musi przedłożyć biznesplan uwzględniający wysokość planowanych przychodów – bank weryfikuje wniosek w drodze analizy ekonomiczno-finansowej. Największym atutem tego sposobu finansowanie jest krótki czas oczekiwania na decyzję i względnie duże szanse na przyznanie kredytowania.

Prywatni inwestorzy – pożyczki prywatne

Sposobem na sfinansowanie zakupu domu lub mieszkania są także pożyczki zaciągane u inwestorów indywidualnych, którzy posiadają nadwyżkę kapitału i pożyczają pieniądze podmiotom deficytowym na z góry wyznaczony czas, zgodnie z wynegocjowanym oprocentowaniem. Wierzytelność może zostać zabezpieczona, np. przez wpis hipoteczny w księdze wieczystej.

Leasing nieruchomości

Leasing, czyli najem długoterminowy z opcją wykupu, to rozwijający się sektor finansowy.  Decyzja o finansowaniu jest podejmowana w oparciu o wiele czynników m.in. przychody oraz możliwość spłaty zobowiązania finansowego w przyszłości. W celu precyzyjnego ustalenia warunków finansowania firma leasingowa może zlecić wykonawstwo operatu szacunkowego.