ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Termomodernizacja budynku. Kiedy wykonać nowe ocieplenie?

Nieodpowiednio lub wcale nie docieplone ściany mogą prowadzić do znacznych strat ciepła w budynku i mniejszego komfortu cieplnego jego użytkowników. Szacuje się, że nawet 30-40% może przedostawać się przez ściany zewnętrzne jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy.

Jeśli więc planujemy budowę domu warto zadbać o jego docieplenie, jeśli z kolei mieszkamy w takim, w którym prace tego rodzaju nie były od dawna prowadzone, a wnętrza są chłodne, to z pewnością warto rozważyć wymianę izolacji. Pamiętajmy bowiem, że po latach materiał wykorzystany do docieplenia może tracić swoje właściwości i nie grzać już tak skutecznie. Kiedy jednak można przystąpić do prac dociepleniowych?

Docieplenie – termomodernizacja – kiedy wykonać?

W kwestii prac budowlanych panuje zasada, że wszelkie działania na zewnątrz budynku prowadzi się w okresie od wiosny do jesieni, jednak jest to tak naprawdę zależne od pogody. Termomodernizacja wymaga odpowiedniej temperatury powietrza na zewnątrz, aby wykorzystywane spoiwo trwale połączyło elementy, co może się nie udać jeśli wieczorem pojawi się przymrozek, spadnie śnieg lub będzie występowała zbyt wysoka wilgotność. Co jednak istotne również praca w upale i nadmiernie wysokiej temperaturze nie jest korzystna, gdyż może ona powodować, że z produktów zbyt szybko odparuje woda i utracą one swoją trwałość. Zwykle prace dociepleniowe prowadzi się przy zakresie temperatur zewnętrznych od +5 do +30.

Na co w pogodzie zwrócić uwagę jeśli planujemy termomodernizację?

Wbrew pozorom odpowiednia pogoda, warunki atmosferyczne w czasie przeprowadzania docieplenia budynku są niezwykle istotne. Mogą silnie oddziaływać na trwałość i właściwości powłoki, jaką stworzymy. Powinniśmy więc wystrzegać się pracy w warunkach silnego wiatru, który będzie działał podobnie jak wysokie temperatury, gdyż może znacząco przyspieszyć wysychanie. Z kolei intensywne odpady deszczu mogą doprowadzić przykładowo do zmoczenia wełny mineralnej, która nie będzie zabezpieczona, spłukaniu ulegnie klej lub tynk świeżo po nałożeniu. Jeśli z kolei wilgotność jest nadmiernie wysoka to masa szpachlowa może mieć problem z wiązaniem.