ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Od czego zacząć budowę domu?

Wstępem do rozpoczęcia budowy własnego domu jest przede wszystkim zakup działki budowlanej. Posiadając grunt, można przystąpić do planowania, projektowania oraz budowania wymarzonego domu. Jednak zanim rozpocznie się pierwsze prace na wybranym terenie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie, a dokładniej dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności.

Budowa domu – warunki formalne jakie należy spełnić?

Jeżeli zakupiło się działkę budowlaną lub też jest się takiej posiadaczem, kolejnym krokiem, jaki należy uczynić przed rozpoczęciem prac, jest spełnienie wszelkich niezbędnych formalności. To dzięki nim możliwe będzie rozpoczęcie budowy domu bez obaw o konsekwencje prawne i wysokie kary, które nakładane są na osoby podejmujące się tzw. samowolki budowlanej.

Pierwszym etapem jest analiza planu zagospodarowania przestrzennego, którą nazywa się również decyzją o warunkach zabudowy. Jest to dokument, który musi być dokładnie sprawdzony – jeszcze przed wyborem planu domu, a nawet przed decyzją o kupnie danej działki. Dokument ten zawiera bowiem informacje dotyczące planu zagospodarowania, znaleźć w nim można między innymi informację o:

  • linii zabudowy na danym terenie,
  • dopuszczalnym kształcie budynku,
  • dopuszczalnym kształcie dachu,
  • dopuszczalnej kubaturze budynku.

Postawienie domu od podstaw to również konieczność wyboru odpowiedniego projektu domu. Każdy, kto decyduje się na swój własny kąt, ma możliwość wyboru projektu spośród setek już gotowych. Projektanci mogą dokonywać na nim odpowiednich zmian. Możliwe jest również zaprojektowanie zupełnie nowego domu według oczekiwań oraz uwag zamawiającego. Indywidualny projekt to możliwość otrzymania domu unikatowego.

Po ostatnich zmianach w prawie budowlanym wystarczy zgłosić chęć budowy domu jednorodzinnego lokalnym władzom. Należy jednak pamięć, żeby obszar budowy nie wykraczał poza teren działki.

Budowa własnego domu

Posiadając działkę, zapoznawszy się z dokumentem zagospodarowania przestrzennego i po zgłoszeniu chęci budowy domu jednorodzinnego pozostają decyzje dotyczące kupna materiału i wynajęcia firmy, która zajmie się budową. Należy pamiętać także, iż projekt domu może uwzględniać zastosowanie konkretnych rodzajów materiałów, a ich zmiany wymagają konsultacji z architektem.