ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Realizacja inwestycji pod klucz – główne założenia

W przypadku chęci zakupu mieszkania od dewelopera, nabywcy mogą spotkać się z określeniami takimi jak: stan surowy, stan deweloperski oraz wykończenie pod klucz. Co oznacza ostatnie z nich i jak powinien interpretować je potencjalny inwestor?

Wykończenie pod klucz w Polsce

Szacuje się, że w naszym kraju ten standard wykończenia domu należy do niszowych, bowiem w ofercie deweloperów taka propozycja stanowi zaledwie około 15% całego rynku. Mimo to nie ma jednoznacznego określenia, co pojęcie to obejmuje w rzeczywistości, uznaje się jednak, że mieszkanie wykończone w tym standardzie jest gotowe do zamieszkania. W niektórych przypadkach jest ono w dużej mierze umeblowane, w innych zaś wymaga dokupienia głównych elementów wyposażenia. Najczęściej standard ten obejmuje położenie podłogi, wymalowanie ścian, zamontowanie drzwi wewnętrznych, montaż urządzeń sanitarnych i szaf wnękowych, a także aneksu kuchennego.

Wykończenie pod klucz a standard wykończenia

W przypadku realizacji inwestycji pod klucz nie ma też spójności pod względem standardu, w jakim nieruchomość została wykończona, zasadniczo wyróżnia się jednak trzy półki cenowe: podstawową, rozszerzoną i premium. W przypadku propozycji podstawowej używane są oczywiście tańsze materiały, natomiast wersja najwyższa to domena droższych apartamentów w dużych miastach.

Kiedy zdecydować się na zakup nieruchomości wykończonej pod klucz?

Remont i wykańczanie mieszkania to bardzo czasochłonne i energochłonne zadania. Jeśli więc zależy nam na jak najszybszym użytkowaniu nieruchomości, bez konieczności poszukiwania i zatrudniania ekipy, która zajmie się wykonaniem tego typu prac, dobrym wyborem będzie zakup właśnie w tym standardzie wykończenia. Jest to również opcja dla osób, które nie szukają oszczędności za wszelką cenę.

Realizacja pod klucz – czego wymaga od dewelopera?

Aby urządzić nieruchomość w standardzie, który spotka się z zainteresowaniem nabywców, deweloper musi mieć znakomitą znajomość rynku, w tym potrzeb i gustów swoich potencjalnych klientów. Konieczna jest także współpraca z dobrą ekipą wykończeniową, która zadba o to, aby przeprowadzone prace były korzystne cenowo i prowadziły do stosownego wzrostu wartości nieruchomości, zgodnie ze standardem wykończenia.