ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Segmenty czy domy wolnostojące? Na co się zdecydować?

Zakup mieszkania lub segmentu, a może budowa domu wolnostojącego? Przy decydowaniu się na własne lokum inwestorzy mają do wyboru kilka opcji, spośród których każda ma zarówno wady, jak i zalety. Jakie są najważniejsze czynniki, które trzeba brać pod uwagę?

Wady i zalety segmentów

Dom w zabudowie segmentowej można nabyć od dewelopera. Takie budynki stanowią kompromis pomiędzy mieszkaniem w bloku a posiadaniem wolnostojącego domu, przy czym jest to opcja najczęściej zdecydowanie tańsza, aniżeli zakup działki i samodzielne budowanie od podstaw. Zdecydowanym atutem segmentów jest również dogodna lokalizacja, najczęściej blisko miasta. Tym charakteryzuje się nasza inwestycja w postaci segmentowej zabudowy jednorodzinnej w miejscowości Marki nieopodal Warszawy, która pomimo cichej okolicy, oddalona jest o zaledwie kilkaset metrów od wjazdu na obwodnicę, centrów handlowych oraz szkół, przedszkoli i przystanku. Atutem mieszkania w segmencie jest również zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, bowiem budynek jest z dwóch stron otoczony domami, co stanowi dodatkową izolację. Oczywiście należy wspomnieć też o kilku wadach. Jedną z nich jest m.in. mniejsza przestrzeń ogrodowa aniżeli przy domu wolnostojącym na własnej działce oraz bliskość sąsiadów, przy czym ta ostatnia może być rozpatrywana również jako zaleta, np. ze względu na zwiększony poziom bezpieczeństwa.

Wady i zalety domów wolnostojących

Inwestorom, którzy marzą o pełnej niezależności, dedykowane są oczywiście domy wolnostojące. Nie ma w nich obowiązku m.in. zachowania ciszy nocnej, a także konieczności informowania o ewentualnych remontach. Zdecydowanym atutem jest również posiadanie większego ogrodu do zagospodarowania. Decyzja o budowie własnego domu wolnostojącego wymaga jednak również świadomości wad tego rozwiązania. Będą to m.in. zdecydowanie wyższe koszty budowy (zakup działki oraz wzniesienie domu), a także wyższe koszty związane z eksploatacją, aniżeli przy szeregowcach. Kolejną wadą, która może być istotna dla wielu inwestorów, będzie również większe oddalenie od metropolii w przypadku zakupu tańszej działki budowlanej, co może utrudnić np. dojazd do pracy.

Jak widać obydwa rozwiązania, zarówno segmenty, jak i domy wolnostojące, mają swoje wady i zalety, jednak ze względu na koszty oraz oszczędność czasu inwestora, zachęcamy do rozważenia zakupu budynku w zabudowie segmentowej.