Usytuowanie domu względem stron świata. Dlaczego to ma znaczenie?

Jeśli szukamy dla siebie przestronnego lokum na długie lata, koniecznie przemyślmy jego położenie. Zarówno jeśli kupujemy gotowy szeregowiec, jak i przymierzamy się do wybudowania domu jednorodzinnego, jego usytuowanie będzie miało ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, wygodny, a nawet finansów.

Zasady ogólne

Chociaż każdy projekt jest inny, a każdy z nas ma indywidualne potrzeby, istnieją pewne ogólne zasady, które sprawdzają się przy każdej inwestycji. Najważniejsza rzecz, na jaką zwracają uwagę projektanci, to rozmieszczenie pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu, po południowej stronie domu. Światło słoneczne nie tylko służy naszemu zdrowiu, ale także pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii elektrycznej, której używamy do oświetlenia. Co ciekawe, również zwolennicy feng shui przywiązują dużą uwagę do południowej strony domu, uznając ją za symbolizującą szczęście i pomyślność.
Aby nic nie przeszkadzało nam w pracy i wypoczynku, wjazd do garażu powinien znaleźć się po stronie przeciwnej, czyli od północy. Tutaj też jest miejsce na toalety, spiżarnie i pomieszczenia gospodarcze do przechowywania przedmiotów, którym nie służy nasłonecznienie ani zmiany temperatury takich jak przetwory domowe, leki, farby. We wschodniej części można zaplanować pokoje, gdzie potrzebne jest światło słoneczne o poranku, na przykład kuchnię lub sypialnię, jeśli lubimy wstawać w zgodzie z naturą. Takie usytuowanie pomoże osobom z zaburzeniami snu uregulować rytm dobowy. Z kolei strona zachodnia to dobre miejsce na popołudniowy wypoczynek – można tu umieścić czytelnię lub pokój telewizyjny.

Otoczenie domu

Planując inwestycję budowlaną lub zakup gotowej posesji musimy koniecznie przyjrzeć się otoczeniu – czy znajdują się tu obiekty szczególnie ciekawe, które chcielibyśmy oglądać przez okno przy obiedzie, czy raczej takie, które lepiej będzie zasłonić solidnym murem. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się ze specjalistami z firmy zajmującej się sprzedażą i budową domów jednorodzinnych, którzy dopasują ofertę do naszych potrzeb. Widok lasu lub rzeki możemy wykorzystać w planowaniu tarasu albo dużych okien w jadalni czy w pokoju dziecięcym. Jeśli nic nie zasłania strony południowej, to dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie tu dużej powierzchni lekko spadzistego dachu, na którym zainstalujemy panele fotowoltaiczne. Z pewnością warto zaplanować trochę miejsca w nasłonecznionym miejscu na choćby mały przydomowy ogródek, w którym możemy zjeść letni obiad z przyjaciółmi lub posadzić trochę warzyw i kwiatów.