ul. Zosi 19, 05-270 Marki

Zadzwoń tel:


721 475 925

Usytuowanie domu względem stron świata. Dlaczego to ma znaczenie?

Jeśli szukamy dla siebie przestronnego lokum na długie lata, koniecznie przemyślmy jego położenie. Zarówno jeśli kupujemy gotowy szeregowiec, jak i przymierzamy się do wybudowania domu jednorodzinnego, jego usytuowanie będzie miało ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, wygodny, a nawet finansów.

Zasady ogólne

Chociaż każdy projekt jest inny, a każdy z nas ma indywidualne potrzeby, istnieją pewne ogólne zasady, które sprawdzają się przy każdej inwestycji. Najważniejsza rzecz, na jaką zwracają uwagę projektanci, to rozmieszczenie pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu, po południowej stronie domu. Światło słoneczne nie tylko służy naszemu zdrowiu, ale także pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii elektrycznej, której używamy do oświetlenia. Co ciekawe, również zwolennicy feng shui przywiązują dużą uwagę do południowej strony domu, uznając ją za symbolizującą szczęście i pomyślność.

Aby nic nie przeszkadzało nam w pracy i wypoczynku, wjazd do garażu powinien znaleźć się po stronie przeciwnej, czyli od północy. Tutaj też jest miejsce na toalety, spiżarnie i pomieszczenia gospodarcze do przechowywania przedmiotów, którym nie służy nasłonecznienie ani zmiany temperatury takich jak przetwory domowe, leki, farby. We wschodniej części można zaplanować pokoje, gdzie potrzebne jest światło słoneczne o poranku, na przykład kuchnię lub sypialnię, jeśli lubimy wstawać w zgodzie z naturą. Takie usytuowanie pomoże osobom z zaburzeniami snu uregulować rytm dobowy. Z kolei strona zachodnia to dobre miejsce na popołudniowy wypoczynek – można tu umieścić czytelnię lub pokój telewizyjny.

Otoczenie domu

Planując inwestycję budowlaną lub zakup gotowej posesji musimy koniecznie przyjrzeć się otoczeniu – czy znajdują się tu obiekty szczególnie ciekawe, które chcielibyśmy oglądać przez okno przy obiedzie, czy raczej takie, które lepiej będzie zasłonić solidnym murem. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się ze specjalistami z firmy zajmującej się sprzedażą i budową domów jednorodzinnych, którzy dopasują ofertę do naszych potrzeb. Widok lasu lub rzeki możemy wykorzystać w planowaniu tarasu albo dużych okien w jadalni czy w pokoju dziecięcym. Jeśli nic nie zasłania strony południowej, to dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie tu dużej powierzchni lekko spadzistego dachu, na którym zainstalujemy panele fotowoltaiczne. Z pewnością warto zaplanować trochę miejsca w nasłonecznionym miejscu na choćby mały przydomowy ogródek, w którym możemy zjeść letni obiad z przyjaciółmi lub posadzić trochę warzyw i kwiatów.